Jakie czynniki mają wpływ na wysokość raty leasingowej?

Leasing samochodu polega na tym, że leasingodawca kupuje wskazany przez klienta pojazd i oddaje mu go w użytkowanie. W zamian leasingobiorca musi wypłacać wynagrodzenie w ustalonych wcześniej ratach. Zawarcie takiej umowy nie wymaga skomplikowanych formalności, a w porównaniu do kredytu samochodowego cała procedura jest znacznie uproszczona.

Na takie rozwiązanie często decydują się przedsiębiorcy. Powodów jest wiele, a wśród najważniejszych wymienia się możliwość wpisania wynagrodzenia w koszty uzyskiwania przychodu czy krótki czas oczekiwania na auto. Wadą jest fakt, że formalnie właścicielem samochodu jest leasingodawca. Chociaż po zakończeniu umowy możliwe jest wykupienie użytkowanego auta, przed terminem jej zapadalności klient nie może sprzedać auta, modyfikować go ani nawet uzyskać odszkodowania w razie kolizji bez zgody leasingodawcy.

 

Opłacalność leasingu samochodowego w dużej mierze zależy od warunków zawartej umowy, dlatego zawsze warto porównywać oferty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Duże znaczenie z pewnością będzie miała wysokość rat. Wpływ na nie mają takie czynniki, jak ubezpieczenie, poziom stóp procentowych czy marża naliczana przez firmę oferującą samochód w leasingu. Zdarzają się również oferty, gdzie rata zależy od rzeczywistego użytkowania auta. Taką propozycję znaleźć można na W tym przypadku na ratę składa się stała kwota powiększana o sumę naliczaną za przejechane kilometry.