Jak prać firanki – kompletny przewodnik krok po kroku

Firanki to niezwykle piękne i praktyczne elementy wystroju wnętrz, które dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Jednak kiedy już posiadamy firanki, pojawia się pytanie – jak je właściwie prać? Czy możemy je zwykłymi sposobami wrzucić do pralki? W tym kompletnym przewodniku odpowiemy na te pytania oraz podzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prania firanek. Przygotujcie się, bo ruszamy z poradami jak prać firanki!

Jak prać firanki w pralce?

Pralka jest jednym z najczęściej stosowanych urządzeń do prania, więc warto dowiedzieć się, czy można w niej prać firanki. Oto kilka kroków, które powinno się przestrzegać:

 1. Przygotuj firanki: upewnij się, że wszystkie zdobienia są zabezpieczone, a haczyki lub ściegna są odpowiednio uszyte.
 2. Sprawdź etykietę: przed rozpoczęciem prania przeczytaj etykietę na firankach, aby upewnić się, czy można je prać w pralce i jakie są zalecane temperatury i programy.
 3. Wybierz odpowiedni program: zwykle firanki można prać w delikatnym programie prania, ale pamiętaj, że niektóre firanki mogą wymagać prania ręcznego lub specjalnego programu.
 4. Unikaj innych ubrań: prać firanki oddzielnie od innych ubrań, aby uniknąć obtarć i uszkodzeń.
 5. Użyj odpowiedniego detergentu: użyj delikatnego detergentu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin. Unikaj detergentów zawierających wybielacze czy agresywne substancje chimiczne.
 6. Wybierz odpowiednią temperaturę: zazwyczaj firanki powinny być prane w niskiej temperaturze lub w oznaczonym na etykiecie zakresie, aby uniknąć skurczenia czy zniszczenia tkaniny.
 7. Unikaj wirówki: firanki zazwyczaj nie powinny być wirowane w pralce, aby uniknąć zagnieceń i zapewnić im odpowiednią jakość.
 8. Suszenie: po zakończeniu prania, delikatnie rozwieś firanki na suszarce lub zewnętrznym sznurku do suszenia. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć wyblaknięcia kolorów.
  Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką- czy warto kupić?

Jak prać firanki ręcznie?

Jeśli pranie firanek w pralce wydaje się zbyt ryzykowne lub firanki są wykonane z bardzo delikatnych materiałów, można również zdecydować się na pranie ręczne. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć:

 1. Przygotuj firanki: upewnij się, że wszystkie haczyki lub zdobienia są zabezpieczone, a przędza czy zdobienia nie są łatwo niszczalne.
 2. Napełnij misę lub umywalkę letnią wodą: upewnij się, że temperatura wody jest odpowiednia dla tkanin firanek.
 3. Dodaj delikatny detergent: dodaj niewielką ilość delikatnego detergentu do wody i wymieszaj, aby dobrze się rozpuścił.
 4. Włóż firanki do wody: delikatnie umieść firanki w umywalce lub misie, a następnie delikatnie je zamocz. Unikaj moczenia firanek w wodzie przez zbyt długi czas, aby uniknąć zniszczenia tkaniny.
 5. Delikatne szorowanie: jeśli na firankach są plamy czy zabrudzenia, delikatnie szoruj je miękką szczoteczką czy gąbką. Unikaj szorowania zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzeń.
 6. Spłucz dokładnie: po szorowaniu dokładnie spłucz firanki w czystej wodzie, aby usunąć pozostałości detergentu.
 7. Nie ściskaj tkaniny: nie ściskaj tkaniny firanek, aby uniknąć uszkodzeń.
 8. Suszenie: po zakończeniu prania delikatnie rozwieś firanki na suszarce lub zewnętrznym sznurku do suszenia. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć wyblaknięcia kolorów.

Czy mogę dodawać wybielacz do firanek?

Dodawanie wybielacza do prania firanek zależy od indywidualnych preferencji, jednak zwykle nie jest to zalecane. Wybielacz może zniszczyć delikatne tkaniny i prowadzić do pożółknięcia lub przebarwień. Aby zachować ich jasność, lepiej unikać stosowania wybielaczy w przypadku firanek. Zawsze warto sprawdzić etykietę na firankach, aby upewnić się, czy wybielacz jest dopuszczalny.

Jakie produkty unikać podczas prania firanek?

Istnieje kilka produktów, które należy unikać podczas prania firanek:

 • Wybielacze: jak już wcześniej wspomniano, wybielacze mogą prowadzić do niszczenia tkanin i wyblaknięcia kolorów.
 • Agresywne detergenty: unikaj detergentów zawierających silne substancje chemiczne, które mogą uszkadzać delikatne tkaniny.
 • Wysoka temperatura wody: stosuj zalecaną na etykiecie temperaturę, aby uniknąć skurczenia czy zniekształcenia firanek.
 • Suszarka bębnowa: firanki zazwyczaj nie powinny być suszone w suszarce bębnowej, aby uniknąć ich zniszczenia. Lepiej rozwiesić je na suszarce lub na zewnętrznym sznurku do suszenia.
 • Za dużo detergentu: użyj odpowiedniej ilości detergentu w zależności od wielkości i stopnia zabrudzenia firanek. Za dużo detergentu może prowadzić do pozostawienia na tkaninie resztek detergentu.
  Skup złomu w Pruszkowie

Często zadawane pytania (FAQs)

Jak często powinno się prać firanki?

Częstotliwość prania firanek zależy od indywidualnych preferencji oraz stopnia zabrudzenia. Zwykle zaleca się prać firanki co 2-3 miesiące, jednak jeśli są bardziej narażone na kurz, dym czy insekty, można je prać częściej.

Czy mogę suszyć firanki w suszarce bębnowej?

Nie jest zalecane suszenie firanek w suszarce bębnowej, ponieważ może to prowadzić do zniszczenia tkaniny. Lepiej suszyć firanki na suszarce lub na zewnętrznym sznurku do suszenia.

Czy mogę wyprasować firanki?

Można wyprasować firanki, ale trzeba to zrobić ostrożnie. Upewnij się, że żelazko ma niską temperaturę, aby uniknąć uszkodzenia delikatnej tkaniny. Jeśli możliwe, wyprasuj firanki od wewnętrznej strony, aby uniknąć śladów na zewnętrznej stronie.

Czy mogę stosować odświeżacze powietrza na firankach?

Stosowanie odświeżaczy powietrza na firankach zależy od indywidualnych preferencji. Jednak ważne jest, aby stosować odświeżacze, które nie zostawiają plam czy śladów na tkaninie. Testuj odświeżacz na niewielkiej części firanek przed użyciem na całej powierzchni.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik dotyczący prania firanek okazał się pomocny i odpowiedział na wszystkie Wasze pytania. Pamiętajcie, że każda para firanek może wymagać innego podejścia, dlatego zawsze warto sprawdzić etykietę na firankach oraz przeprowadzić test na niewielkiej części przed praniem całej powierzchni. Dbając o swoje firanki, będziemy cieszyć się nimi przez długi czas!