Jaki okap teleskopowy kupić? Poradnik zakupowy

Chyba każdy z nas marzy o idealnej kuchni, w której przygotowywanie posiłków byłoby prawdziwą przyjemnością. Ważnym elementem tego pomieszczenia jest odpowiedni okap teleskopowy, który skutecznie usuwa zapachy i opary, zapewniając świeże powietrze we wnętrzu. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jaki okap teleskopowy kupić, aby sprostał naszym oczekiwaniom i idealnie wpasował się w naszą kuchnię. Czy jesteście gotowi na prawdziwą dawkę wiedzy? W takim razie zapraszam do lektury!

Rodzaje okapów teleskopowych

Okapy teleskopowe podszafkowe

Okapy teleskopowe podszafkowe to popularny wybór wielu osób. Ich główną zaletą jest to, że są praktycznie niewidoczne, ponieważ montuje się je pod szafką kuchenną. Dzięki temu nie tylko skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy, ale także nie przeszkadzają w estetyce kuchni. Jeżeli zależy nam na minimalistycznym designie, okap teleskopowy podszafkowy może być idealnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modele tego typu okapu są wyposażone w odpowiednio mocny silnik, który skutecznie poradzi sobie z odsysaniem pary z gotowania. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami użytkowników i sprawdzić jakie parametry posiada dany model.

Okapy teleskopowe wyspowe

Jeżeli nasza kuchnia ma formę wyspy, warto rozważyć zakup okapu teleskopowego wyspowego. Takie modele są montowane nad kuchennym miejscem pracy i skutecznie usuwają zapachy i opary prosto z płyty kuchennej. Okapy teleskopowe wyspowe są zazwyczaj dużych rozmiarów, co może stanowić wyzwanie w kuchniach o niewielkich wymiarach. Często występują w nowoczesnych, designerskich wersjach, które dodają kuchni sznytu. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak siła odsysania czy poziom hałasu, aby wybrać odpowiedni model dla naszych potrzeb.

  Regulamin obowiązujący w internetowej hurtowni alkoholi

Okapy teleskopowe płaskie

Okapy teleskopowe płaskie są z pewnością najbardziej dyskretne, gdyż podczas gotowania są ukryte w szafce kuchennej. W momencie, gdy potrzebujemy ich usług, wystarczy wyciągnąć górną część okapu, która skutecznie wychwytuje opary i zapachy. Ten rodzaj okapu sprawdzi się zwłaszcza w kuchniach o minimalistycznym designie, gdzie kładziemy duży nacisk na estetykę. Warto jednak zwrócić uwagę na moc silnika, aby mieć pewność, że okap sprosta naszym oczekiwaniom. Okapy teleskopowe płaskie są cichsze w działaniu niż modele innych rodzajów.

Parametry do uwzględnienia przy zakupie okapu teleskopowego

Moc odsysania

Jednym z najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru okapu teleskopowego, jest moc odsysania. Im większa moc, tym lepiej okap poradzi sobie z usuwaniem oparów i zapachów. Warto wybrać okap o mocy minimalnie 400 m3/h, aby mieć pewność, że kuchnia zostanie odpowiednio wywietrzona. Jeżeli gotujemy często potrawy o intensywnym aromacie, warto zastanowić się nad wyborem modelu z mocniejszym silnikiem.

Poziom hałasu

Jak każde urządzenie, również okapy teleskopowe generują pewien poziom hałasu podczas pracy. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr i wybrać model o możliwie niskim poziomie decybeli. Współczesne okapy teleskopowe oferują różne tryby pracy, w tym tryb cichy, który znacznie zmniejsza hałas. Idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój w kuchni, będzie okap teleskopowy wyposażony w system redukcji hałasu. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie wartości decybeli ma dany model w różnych trybach pracy.

Filtr węglowy

Filtr węglowy jest nieodzownym elementem w okapach teleskopowych typu recycling. To on skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powietrza i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Warto wybrać okap teleskopowy, który posiada filtr węglowy o wysokiej jakości, który można łatwo wymienić w razie potrzeby. Przed zakupem warto sprawdzić, czy model, który nas interesuje, jest wyposażony w ten rodzaj filtra i ile czasu będzie trzeba go wymieniać.

  Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?

Często zadawane pytania (FAQ)

 1. Jaki rodzaj okapu teleskopowego będzie najlepszy?
  Wybór rodzaju okapu teleskopowego zależy od naszych preferencji oraz aranżacji kuchni. Warto rozważyć podszafkowe, wyspowe lub płaskie modele, uwzględniając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.
 2. Jaki powinien być poziom mocy odsysania okapu teleskopowego?
  Minimalna moc odsysania, jaką powinien mieć okap teleskopowy, to 400 m3/h. Jeżeli gotujemy często potrawy o intensywnym aromacie, warto wybrać mocniejszy model, aby zapewnić odpowiednie wywietrzenie kuchni.
 3. Ile decybeli powinien generować okap teleskopowy?
  Warto wybrać okap teleskopowy o możliwie niskim poziomie hałasu, aby korzystanie z kuchni było komfortowe. Przed zakupem warto sprawdzić, ile decybeli generuje dany model w różnych trybach pracy.
 4. Czy okap teleskopowy musi być wyposażony w filtr węglowy?
  Jeżeli planujemy korzystanie z okapu teleskopowego typu recycling, to tak, filtr węglowy jest nieodzownym elementem. Zapewnia on skuteczne usuwanie zanieczyszczeń i neutralizację zapachów. Przed zakupem warto sprawdzić, czy model, który nas interesuje, ma filtr węglowy i jak często trzeba go wymieniać.

Wnioski

Jaki okap teleskopowy kupić? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Warto rozważyć rodzaj okapu, uwzględniając funkcjonalność, estetykę oraz dostępnośc