Co oznacza DOT na oponach? – Wszystko, co musisz wiedzieć

Większość kierowców regularnie spotyka się z oznaczeniami na oponach swojego samochodu. Jednym z tych oznaczeń jest DOT, które ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. W tym artykule przyjrzymy się bliżej co oznacza DOT na oponach i dlaczego jest istotne dla kierowców.

Co oznacza DOT na oponach?

DOT jest skrótem od angielskiego Department of Transportation, czyli Departamentu Transportu. Oznaczenie to pochodzi z USA i jest wymagane dla wszystkich opon produkowanych lub importowanych na rynek amerykański. Jednak wiele innych krajów również stosuje ten standard, co oznacza, że oznaczenie DOT jest powszechnie znane na całym świecie.

Czym jest numer DOT na oponach?

Każda opona wyprodukowana lub importowana do USA musi posiadać unikalny numer DOT. Ten numer składa się z kilku cyfr i liter, które zawierają informacje o producencie, miejscu produkcji, rozmiarze i datę produkcji opony.

Numer DOT zazwyczaj znajduje się na jednej ze ścian bocznych opony. Jeśli jest to opona radialna, numer może być umieszczony w pobliżu pierścienia zewnętrznego. Jeśli opona jest diagonalna, numer DOT może być umieszczony na bokach opony w pobliżu pierścieni.

Jak odczytać numer DOT?

Numer DOT składa się z 10, 11 lub 12 znaków. Pierwsze 2 cyfry reprezentują kod kraju, w którym opona została wyprodukowana. Na przykład pl jest oznaczeniem dla Polski. Następne cyfry i litery zawierają informacje o producencie i miejscu produkcji.

Data produkcji opony jest również zawarta w numerze DOT. Zazwyczaj jest to przedstawione jako 4 ostatnie cyfry. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień produkcji, a dwie ostatnie cyfry oznaczają rok produkcji. Na przykład 0219 oznacza, że opona została wyprodukowana w drugim tygodniu roku 2019.

  Czym przebić oponę - Skuteczne sposoby na naprawę dętki

Dlaczego oznaczenie DOT jest istotne?

Oznaczenie DOT jest ważne, ponieważ dostarcza kierowcom informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Wiek opony

Jedną z najważniejszych informacji, które można odczytać z numeru DOT, jest data produkcji opony. Stare opony mają większe ryzyko pęknięcia, utraty przyczepności i innych problemów, które mogą prowadzić do wypadku. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić datę produkcji opony przed zakupem lub montażem.

Recall lub powrót produktu

Jeśli producent opony zauważy wady produkcyjne lub problemy bezpieczeństwa po wprowadzeniu opon na rynek, może ogłosić recall lub powrót produktu. Dzięki numerowi DOT kierowcy mogą sprawdzić, czy ich opony są objęte takim powrotem i podjąć odpowiednie kroki w celu wymiany wadliwych opon.

Identyfikacja producenta

Numer DOT zawiera również informacje o producencie i miejscu produkcji opony. Dzięki temu kierowcy mogą sprawdzić, czy opony pochodzą od renomowanego producenta i są zgodne z wymaganymi standardami bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Oznaczenie DOT na oponach ma duże znaczenie dla kierowców. Numer DOT zawiera informacje, takie jak data produkcji, identyfikacja producenta i potencjalne powroty produktu. Warto sprawdzić ten numer przed zakupem lub montażem opon, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze.