Co to jest BDO i kogo dotyczy? – Informator medyczny

Co to jest BDO i kogo dotyczy?

:

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju choroby i schorzenia. Jednym z nich jest BDO, czyli Blokada Domowych Obowiązków. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zaburzenie dotykające przede wszystkim osoby dorosłe, które mają trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. W niniejszym artykule dowiesz się więcej na temat BDO – co to takiego oraz kogo dotyczy.

Co to jest BDO?

BDO, czyli Blokada Domowych Obowiązków, to stan, w którym osoba dorosła odczuwa trudności w wykonywaniu domowych czynności. Jest to rodzaj zaburzenia, które może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i funkcjonowania jednostki.

Przyczyny BDO

 • Poczucie przytłoczenia obowiązkami
 • Niskie poczucie własnej wartości
 • Złe zarządzanie czasem
 • Przejmowanie się opinią innych

Objawy BDO

 • Unikanie obowiązków domowych
 • Chroniczne odkładanie zadań na później
 • Odczuwanie lęku i stresu związanego z zadaniami domowymi
 • Prokrastynacja
 • Brak motywacji do wykonania zadań

Kogo dotyczy BDO?

BDO może dotykać różne grupy osób, jednak najczęściej dotyczy dorosłych, którzy prowadzą intensywne życie zawodowe i osobiste. Zaburzenie to może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku.

Osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin

Duże obciążenie pracą i brak czasu mogą sprawić, że osoba zaczyna unikać obowiązków domowych, co prowadzi do powstania BDO.

Osoby w związkach partnerskich

Wzajemne obowiązki w związku również mogą wpływać na rozwój BDO. Często obarczanie się nadmierną ilością obowiązków może prowadzić do blokady.

Osoby samotne

Samotność i brak wsparcia ze strony innych mogą przyczynić się do rozwoju BDO. Osoba nie mająca nikogo, kto by pomógł, może odczuwać trudności w wykonywaniu domowych czynności.

  Czym pomalować felgi - Praktyczny przewodnik

Jak sobie poradzić z BDO?

BDO to problem, który warto rozwiązać, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak sobie poradzić z Blokadą Domowych Obowiązków:

 1. Podział obowiązków – warto podzielić obowiązki domowe na mniejsze części i wyznaczyć konkretne role dla poszczególnych członków rodziny lub partnera/partnerki.
 2. Planowanie czasu – zorganizowanie harmonogramu może pomóc w przeciwdziałaniu odkładaniu zadań na później.
 3. Pomoc z zewnątrz – jeśli odczuwasz duże trudności z wykonywaniem obowiązków, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów, takich jak terapeuci.
 4. Zmiana podejścia – traktuj obowiązki domowe jako czynności, które przynoszą korzyści dla Ciebie i Twojego otoczenia. Znajdź motywację do ich wykonania.

Podsumowanie

BDO, czyli Blokada Domowych Obowiązków, to zaburzenie, które dotyka wielu osób na całym świecie. Jest to stan, w którym osoba dorosła odczuwa trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. BDO może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i funkcjonowania jednostki. Warto poznać przyczyny i objawy BDO oraz zastosować odpowiednie metody radzenia sobie z tym problemem. Pamiętaj, że skorzystanie z pomocy profesjonalistów może przynieść ulgę i poprawić jakość Twojego życia.