Co to jest et w felgach? – Informacje i porady dotyczące et w felgach

Co to jest et w felgach?

Et w felgach to jedna z najważniejszych wartości, która wpływa na właściwe dopasowanie felg do samochodu. Oznaczenie „et” pochodzi od niemieckiego „EinpressTiefe”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „głębokość wpuszczania”. Przedstawia ono odległość między płaszczyzną mocowania felgi a środkiem jej szerokości.

Dlaczego et w felgach jest ważne?

Et w felgach ma ogromne znaczenie podczas montażu i dobierania felg do samochodu. Właściwe et zapewnia, że felgi będą idealnie dopasowane do układu zawieszenia, zapewniając odpowiednią geometrię kół. Niewłaściwa wartość et może prowadzić do wielu problemów, takich jak:

 • Nieodpowiednia przyczepność i stabilność pojazdu
 • Problemy z układem kierowniczym
 • Połączenia kołowe mogą wpaść w konflikt z innymi elementami samochodu
 • Powstawanie stuków, wibracji i hałasów podczas jazdy
 • Skracanie żywotności opon

Jak odczytać wartość et w felgach?

Wartość et jest zazwyczaj oznaczana na felgach przy pomocy specjalnego znaku i liczby, na przykład „ET45”. Liczba reprezentuje wartość et i informuje o odległości w milimetrach. Istnieją trzy możliwe położenia et w felgach:

 1. Et dodatnie: Wartość et większa niż zero oznacza, że centrum felgi jest przesunięte do wewnątrz tarczy. Jest to najpopularniejszy rodzaj et, który zapewnia odpowiednie dopasowanie felgi do samochodu.
 2. Et zerowe: Wartość et równa zero oznacza, że punkt mocowania felgi jest na środku szerokości felgi. Zwykle stosowany w samochodach, w których wymagane jest wystawienie felgi na zewnątrz nadkola.
 3. Et ujemne: Wartość et mniejsza od zera oznacza, że centrum felgi jest przesunięte na zewnątrz tarczy. Jest to rzadziej spotykany et, który może prowadzić do problemów z geometrią kół i innych niepożądanych efektów.
  Czy na stacji diagnostycznej można ustawić zbieżność? - Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak dobrać właściwe et w felgach do samochodu?

Dobór odpowiedniego et w felgach jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Wartość et powinna być tak dobrana, aby felgi były w idealnym położeniu względem karoserii samochodu. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas doboru et:

 • Specyfikacje producenta samochodu: Zawsze warto kierować się zaleceniami producenta samochodu dotyczącymi dopuszczalnych wartości et.
 • Rozstaw osi: Przy wyborze et należy uwzględnić rozstaw osi pojazdu, który wpływa na szerokość nadkola.
 • Wielkość opon: Dodatkowo, rozmiar i szerokość opony mogą wpływać na odpowiednie dopasowanie felg.
 • Konsultacja z ekspertem: Jeśli nie masz pewności, jaki et będzie odpowiedni dla Twojego samochodu, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą z zakresu felg samochodowych.

Podsumowanie

Et w felgach to wartość, która odgrywa kluczową rolę podczas doboru felg do samochodu. Odpowiednie et zapewnia właściwe dopasowanie felg do układu zawieszenia pojazdu i minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów związanych z geometrią kół. Podczas doboru et ważne jest uwzględnienie zaleceń producenta samochodu oraz skonsultowanie się z ekspertem, jeśli jesteśmy wątpliwości co do odpowiedniej wartości et dla danego pojazdu.