Co oznaczają symbole na metkach? – Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Podczas zakupów często zwracamy uwagę na metki znajdujące się na ubraniach, butach czy innych produktach. Na tych małych etykietach często znajdują się różne symbole, które mogą wprowadzać nas w dezorientację. W tym artykule omówimy najczęściej występujące symbole na metkach i wyjaśnimy, co dokładnie oznaczają. Dzięki temu będziesz mógł świadomie dokonywać swoich wyborów podczas zakupów.

1. Symbol prania

Symbol prania to jedna z pierwszych rzeczy, które zauważamy na metce. Przypomina małą wanienkę z falującą wodą wewnątrz. Ten symbol informuje nas o odpowiednich warunkach prania dla danego produktu. Oto kilka najważniejszych oznaczeń:

a) Symbol prania nego

Ten symbol przedstawia zmywarkę lub rękę w misce z falującą wodą. Oznacza, że przed właściwym praniem należy wykonać pranie ne. Często spotykany na ubraniach wykonanych z delikatnych materiałów.

b) Symbol prania w temperaturze

Ten symbol pokazuje temperaturę, w jakiej należy prać dany produkt. Najczęściej występujące oznaczenia to:

  • Symbol kropki, oznaczający pranie w zimnej wodzie (do 30°C).
  • Symbol jednej kreski, oznaczający pranie w ciepłej wodzie (do 40°C).
  • Symbol dwóch kresek, oznaczający pranie w gorącej wodzie (do 60°C).
  • Symbol trzech kresek, oznaczający pranie w bardzo gorącej wodzie (do 90°C).

c) Symbol nieprania

Ten symbol przedstawia przekreśloną wanienkę i oznacza, że dany produkt nie powinien być prany. Często spotykany na ubraniach wykonanych z materiałów, które wymagają czyszczenia chemicznego lub są jednorazowego użytku.

  Co to jest Run Flat? - Informacje na temat tej technologii

2. Symbol suszenia

Po praniu przychodzi pora na suszenie. Symbol suszenia na metkach informuje nas, w jaki sposób powinniśmy suszyć nasze ubrania, buty czy inne produkty. Oto kilka najważniejszych oznaczeń:

a) Symbol suszenia na sznurku

Ten symbol przedstawia ubranie wiszące na sznurku. Oznacza, że dany produkt powinien być suszony na zewnątrz, najczęściej na sznurku lub suszarce. Idealne dla ubrań, które nie powinny być suszone w wysokiej temperaturze.

b) Symbol suszenia w suszarce bębnowej

Ten symbol oznacza, że dany produkt można suszyć w suszarce bębnowej. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wskazane temperatury i ustawienia suszarki. Produkty wykonane z delikatnych tkanin lub takie, które mogą skurczyć się lub uszkodzić w wysokich temperaturach, zazwyczaj nie powinny być suszone w suszarce.

c) Symbol suszenia na płasko

Ten symbol przedstawia ubranie leżące na płaskim podłożu. Oznacza, że dany produkt powinien być kładziony do wyschnięcia na płasko, aby zachować swoje pierwotne kształty. Polecany dla produktów, które mogą się odkształcić pod wpływem suszenia na sznurku lub w suszarce.

3. Symbol prasowania

Symbole prasowania na metkach informują nas, w jakiej temperaturze i z jakimi ustawieniami powinniśmy prasować dane produkty. Oto kilka najważniejszych oznaczeń:

a) Symbol prasowania na niskiej temperaturze

Ten symbol przedstawia żelazko z jedną kropką i oznacza, że dany produkt można prasować na niskiej temperaturze. Oznacza to, że należy unikać wysokich temperatur i parowania podczas prasowania, aby nie zniszczyć materiału.

b) Symbol prasowania w średniej temperaturze

Ten symbol przedstawia żelazko z dwiema kropkami. Oznacza, że dany produkt można prasować w średniej temperaturze. Ważne jest zachowanie ostrożności, aby nie przegrzać materiału i nie spowodować jego uszkodzenia.

c) Symbol prasowania w wysokiej temperaturze

Ten symbol przedstawia żelazko z trzema kropkami. Oznacza, że dany produkt można prasować w wysokiej temperaturze. Warto korzystać z ustawień żelazka przeznaczonych dla tkanin, które wymagają wyższej temperatury do wygładzenia.

  Co jest sprawdzane na przeglądzie? Wszystko, co musisz wiedzieć

Podsumowanie

Na metkach umieszczanych na ubraniach, butach i innych produktach znajdują się różne symbole, które dostarczają nam kluczowych informacji dotyczących prania, suszenia i prasowania. Dzięki temu możemy dbać o nasze produkty w odpowiedni sposób, aby zachowały swoją jakość i trwałość na dłużej. Pamiętaj, że warto zwracać uwagę na symbole na metkach i stosować się do ich wskazówek. Teraz, kiedy wiesz, co oznaczają najczęściej występujące symbole, możesz cieszyć się swobodą podczas swoich kolejnych zakupów.